You are here

Jak zaciągnąć kredyt na samochód?

Kiedy nasz budżet domowy wymaga znacznego podreperowania, warto zastanowić się nad kredytem gotówkowym. Kiedy jednak mamy chęci, by kupić samochód, rozsądniejszą opcją wydają się kredyty samochodowe. Nie posłuży on nam co prawda jako uzupełnienie budżetu na wakacje, wyremontowanie mieszkania czy na bieżące wydatki, ale za to pomoże w bardzo rozsądny sposób zaopatrzyć się w nowy lub używany samochód. Korzyści jest wiele - kredyty samochodowe są bardzo ciekawą możliwością, które banki zaczęły oferować stosunkowo niedawno, a które w znaczący sposób mogą pomóc nam spełnić marzenie o swoim własnym aucie. Zanim jednak podejmiemy się wzięcia kredytu na samochód, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach, przeanalizować dostępne oferty i mieć głowę na karku, aby nie podjąć zobowiązania finansowego, które w jakiś sposób utrudni nam życie. Słowem - rozsądek jest bardzo ważny. Ale nie tylko on! Zobacz co jeszcze jest istotne na 17 Banków.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Zanim podejmiesz się wyboru oferty, która będzie wydawać się dla ciebie najbardziej korzystna, zastanów się, czy w twojej sytuacji nie opłaca się bardziej wziąć kredytu gotówkowego. Częściej jednak, gdy myślimy o zakupie samochodu, kredyty samochodowe są idealnym wręcz rozwiązaniem i warto się zdecydować na nie. Na sam początek warto zastanowić się, czy kredyt będzie wymagał od ciebie wkładu własnego. Rzadko się bowiem zdarza, żeby bank był szczególnie chętny na pokrycie udzielonym kredytem stu procent ceny samochodu. Kolejną sprawą są ubezpieczenia - zwróć uwagę, jakie bank może ci zaoferować.

Jakie musisz spełnić warunki?

Kolejną, chyba najważniejszą sprawą, są warunki, na jakich bank jest w stanie przyznać ci kredyty samochodowe. Mówimy tutaj o zabezpieczeniu kredytu. Istnieje kilka form zabezpieczenia, a banki w różnych ofertach często żonglują pomiędzy nimi, starając się dopasować idealną opcję dla potrzeb klienta, jego możliwości oraz swoich interesów. Pierwsza forma zabezpieczenia kredytu, a przy tym bodaj najczęściej praktykowana wśród najpopularniejszych placówek bankowych, to przewłaszczenie pojazdu. Znaczy to ni mniej, ni więcej tylko to, że po zakupie samochodu jego właścicielem staje się bank, a my możemy korzystać ze wszelkich dobrodziejstw płynących z posiadania samochodu, jednak oficjalnie jego posiadaczami zostajemy dopiero po spłacie całej sumy należnej bankowi. Drugą formą zabezpieczenia, już nieco mniej popularną, ale nadal praktykowaną, jest zastaw rejestrowy. Auto wpisywanie jest do rejestru zastawów w sądzie rejonowym. Zabezpieczenie polega na tym, że gdy nie będziemy się wywiązywać ze spłat kredytu w terminie, pojazd staje się własnością banku już na zawsze. Trzecie rozwiązanie zabezpieczenia na kredyty samochodowe to depozyt karty pojazdu. Polega to na tym, że w momencie zakupu samochodu niektóre dokumenty zostają zdeponowane w banku. Znaczy to, że podczas całego okresu wywiązywania się ze spłaty kolejnych rat kredytu nie możesz w żaden sposób sprzedać samochodów, na które postanowiłeś wziąć kredyty samochodowe.

Rozsądek przede wszystkim!

Przy rozważaniu na temat sensu wzięcia kredytu na samochód ważna jest, jak wspomnieliśmy już wcześniej, roztropność i zdrowy rozsądek. Żyjemy w czasach, w których różnego rodzaju oferty mnożą się i mnożą, dając nam - konsumentom - niebywałą, niespotykaną nigdy wcześniej wolność wyboru. Kwestia jest tylko taka, czy podczas wyboru odpowiedniej dla nas opcji zachowamy zimną głowę i nie damy się skusić na kota w worku. Każdą propozycję należy dokładnie przeanalizować i dostosować do naszych potrzeb oraz możliwości tak, abyśmy byli zadowoleni.