You are here

Przewagi konkurencyjne parabanków

Firmy pożyczkowe z kapitałem zagranicznym oraz krajowym zdominowały zdecydowanie sektor udzielania pożyczek krótkoterminowych (chwilówek). Najtańszy kredyt gotówkowy w banku detalicznym charakteryzuje się tak naprawdę niewielką dostępnością dla niektórych (biedniejszych) grup klientów. Instytucje pozabankowe wyróżniają się wieloma ciekawymi przewagami konkurencyjnymi, z którymi zapoznasz się na łamach artykułu.

Elastyczność parabanku i umiarkowana ocena zdolności kredytowej

Parabank z reguły ocenia kredytobiorców bardziej liberalnie niż bank detaliczny. Wynika to z podejścia regulacyjnego, prawnego. W bankach detalicznych obowiązuje prawo bankowe i kluczowe wytyczne KNF dotyczące udzielania kredytów. Parabank wielu reguł przestrzegać po prostu nie musi. Wystarczy jedynie podawanie informacji o zobowiązaniu. Parabanków nie monitoruje dokładnie Komisja Nadzoru Finansowego, a to nieco większa swoboda przy kształtowaniu oferty w oddziałach stacjonarnych, telefonicznych oraz internetowych, zdecydowanie najpopularniejszych. Doświadczony agent parabanku rozpatruje najczęściej zdolność kredytową klienta indywidualnie. W nowoczesnych parabankach stosuje się zasadę mocno spersonalizowanej oceny kredytobiorcy. Banki detaliczne wywiadu środowiskowego, czy nawet gospodarczego nie prowadzą.

Ryzyko wpisane w działalność parabanków

Parabankom zależy na obsłudze ryzykownych, jednak wypłacalnych klientów ze względu na maksymalizację wyniku ekonomicznego. Parabank skupia się wyłącznie na działalności kredytowej, nie pozyskuje żadnych licencji, ani dodatkowych certyfikatów związanych z prowadzeniem podobnego biznesu. Działalność pożyczkowa jest w dużym stopniu regulowana prawnie, szczególnie pod względem ograniczenia odsetek i kosztów pozaodsetkowych. Jedna z najważniejszych przewag konkurencyjnych parabanku to szybkie ograniczenie kosztów przez przejście oddziałów stacjonarnych wyłącznie do środowiska online. Parabank prosi klienta jedynie o dane z dowodu osobistego, a także o potwierdzenie wiarygodności przez przelew. Instytucje pozabankowe stosują też wysokie koszty windykacyjne, co ogranicza tak naprawdę problemy z podejrzanymi kredytobiorcami. Parabank nie udziela na początku wysokich kwot pożyczek gotówkowych. Bazuje na lojalności i ocenie wiarygodności. Współpraca z parabankiem w aktualnych warunkach gospodarczych rozpoczyna się od pożyczki bezpłatnej, bez kosztów dodatkowych. To tzw. pożyczka za zero złotych. Przy spłacie małej pożyczki gotówkowej stopniowo otrzymujesz większe limity. Duża pożyczka kosztuje stopniowo coraz więcej przy spłacie. Dzięki temu parabank zarabia, a jednocześnie kredytobiorca otrzymuje dostęp do szybkiej gotówki przez panel multimedialny.

Parabanki na drodze dynamicznego rozwoju

Zadłużenie gospodarstw domowych w Polsce to wiele miliardów złotych rocznie. Kwota rośnie z roku na rok. Rynek parabanków jest w dużym stopniu regulowany, co zwiększa bezpieczeństwo podpisywania umów. W ostatnich latach nastąpiło ograniczenie patologii. O lichwiarskich zobowiązaniach słyszy się rzadko. Do tego dochodzi niska konkurencja dla parabanków ze strony banków detalicznych, pożyczek wzajemnych i społecznościowych. To na razie w Polsce nisza. Poza tym warunki każdej oferty w parabankach można porównać za pośrednictwem bezpłatnych porównywarek multimedialnych, a to ogromne ułatwienie dla kredytobiorców. Przewaga konkurencyjna parabanku polega przede wszystkim na elastyczności prawnej w udzielaniu pożyczek, na funkcjonowaniu w jasnych widełkach kosztów, na minimalizacji formalności i zabezpieczeń w umowach o niewielkie pożyczki krótkoterminowe.